?
A, B, C subscribe Rs. 5,00,000 for a business. A subscribes Rs. 40,000 more than B and B Rs. 50,000 more than C. Out of a total profit of Rs. 3,50,000 A receives:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
$$\eqalign{
& {\text{Let}}\,C = x \cr
& {\text{Then,}}\,{\text{B}} = x + 50000\,{\text{and}} \cr
& {\text{A}} = x + 50000 + 40000 \cr
& \,\,\,\,\,\,\,\, = x + 90000 \cr
& So,\,x + x + 50000 + x + 90000 = 500000 \cr
& \Rightarrow 3x = 360000 \cr
& \Rightarrow x = 120000 \cr
& {\text{A:B:C}} = 210000:170000:120000 \cr
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 21:17:12 \cr
& \therefore {\text{A's}}\,{\text{share}} \cr
& = Rs.\,\left( {350000 \times \frac{{21}}{{50}}} \right) \cr
& = Rs.\,1,47,000 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login