ExamVeda
Login
Home
Compound Interest
?

A certain sum, invested at 4% per annum compound interest, compounded half yearly, amounts to Rs. 7803 at the end of one year. The sum is ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
Time (t) = 1 years
Rate % = 4%
Amount = Rs. 7803
When interest is compounded half yearly
New Rate = $$\frac{4}{2}$$ = 2%
Time = 1 × 2 = 2 years
Required rate% for 2 years CI
$${\text{ = 2}} + {\text{2}} + \frac{{2 \times 2}}{{100}} = 4.04\% $$
According to question,
(100 + 4.04)% of sum = Rs. 7803
$$\eqalign{ & \therefore {\text{Sum = }}\frac{{7803}}{{104.04}} \times 100 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{. }}7500 \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.