?
A is a active partner and B is a inactive partner in business. A puts in Rs. 5000 and B puts in Rs. 6000. A received 15% of the profit for managing the business and the rest is divided in proportion to their capitals. The amounts received by A out of the profit of Rs. 880 in all is ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Total profit = Rs. 880
Since A gets 15% of total profit for management
∴ Remaining profit
$$\eqalign{ & = 880 - \frac{{880 \times 15}}{{100}} \cr & = {\text{Rs}}.\,748 \cr} $$
The remaining profit is being divided in the ratio of their capital
A's share of profit
$$\eqalign{ & = \frac{{748}}{{\left( {5 + 6} \right)}} \times 5 \cr & = {\text{Rs}}.\,340 \cr} $$
Total profit received by A
= 340 + 132
= Rs. 472
Since A gets 15% of total profit for management
∴ Remaining profit
$$\eqalign{ & = 880 - \frac{{880 \times 15}}{{100}} \cr & = {\text{Rs}}.\,748 \cr} $$
| A | B | ||
| Amount | 5000 | 6000 | |
| Ratio of Capital | 5 | : | 6 |
The remaining profit is being divided in the ratio of their capital
A's share of profit
$$\eqalign{ & = \frac{{748}}{{\left( {5 + 6} \right)}} \times 5 \cr & = {\text{Rs}}.\,340 \cr} $$
Total profit received by A
= 340 + 132
= Rs. 472
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login