?
A ladder leaning against a wall makes an angle $$\theta $$ with the horizontal ground such that $$\tan \theta = \frac{{12}}{5}.$$ If the height of the top of the ladder from the wall is 24 m, then what is the distance (in m) of the food the ladder from the wall?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C

$$\eqalign{ & \tan \theta = \frac{{12}}{5} \cr & 12{\text{ unit}} \to 24 \cr & 1{\text{ unit}} \to 2 \cr & BC = 5{\text{ unit}} = 5 \times 2 = 10{\text{ m}} \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login