?
A ladder makes an angle of 60° with the ground when placed against a wall. If the foot of the ladder is 2 m away from the wall, then the length of the ladder (in metres) is
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Suppose AB is the ladder of length x m
∴ OA = 2m, ∠OAB = 60°

$$\eqalign{ & {\text{In right }}\Delta AOB,\,\sec {60^ \circ } = \frac{x}{2} \cr & \Rightarrow 2 = \frac{x}{2} \cr & \Rightarrow x = 4\,m \cr} $$
∴ OA = 2m, ∠OAB = 60°

$$\eqalign{ & {\text{In right }}\Delta AOB,\,\sec {60^ \circ } = \frac{x}{2} \cr & \Rightarrow 2 = \frac{x}{2} \cr & \Rightarrow x = 4\,m \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login