?
A loan is to be returned in two equal yearly instalments. If the rate of interest is 10% p.a., compounded annually, and each instalment if Rs. 5,808, then the total interest charged in this scheme is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
$$\eqalign{
& 5808 \times \frac{{10}}{{11}} \times \frac{{21}}{{11}} \cr
& {\text{Principal}} = 10080 \cr
& {\text{Amount}} = 5808 \times 2 = 11616 \cr
& {\text{Interest}} = 1536 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login