?
A piece of wire when bent to from a circle will have a radius of 84 cm. If the wire is bent to form a square, the length of a side of the square is :
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Given length of the piece of wire = 84 cm
Length of the piece of wire = Circumference of circle
$$\eqalign{ & = 2\pi r \cr & = 2 \times \frac{{22}}{7} \times 84 \cr & = 528\,cm \cr} $$
Length of each side of square = a
∴ Perimeter of square = 4a = 528 cm
∴ Side of square = $$\frac{{528}}{4}$$ = 132 cm
Length of the piece of wire = Circumference of circle
$$\eqalign{ & = 2\pi r \cr & = 2 \times \frac{{22}}{7} \times 84 \cr & = 528\,cm \cr} $$
Length of each side of square = a
∴ Perimeter of square = 4a = 528 cm
∴ Side of square = $$\frac{{528}}{4}$$ = 132 cm
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login