ExamVeda
Login
Home
This question belongs to Arithmetic Ability Area
Area
?

A rectangular field is to be fenced on three sides leaving a side of 20 feet uncovered. If the area of the field is 680 sq. feet, how many feet of fencing will be required?

Answer & Solution
Correct Answer: Option D
We have: l = 20 ft and lb = 680 sq. ft.
So, b = 34 ft.
∴ Length of fencing = (l + 2b) = (20 + 68) ft = 88 ft.
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.