ExamVeda
Login
Home
This question belongs to Arithmetic Ability Area
Area
?

A skating champion moves along the circumference of a circle of radius 28 m in 44 sec. How many seconds will it take her to move along the perimeter of a hexagon of side 48 m ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
Distance mode by the skater in 44 sec
= Circumference of the circle
= $$\left( {2 \times \frac{{22}}{7} \times 28} \right)$$     m
= 176 m
Speed of skater :
= $$\left( {\frac{{176}}{{44}}} \right)$$   m/sec
= 4 m/sec
Perimeter of hexagon :
= (6 × 48) m
= 288 m
∴ Required difference :
= $$\left( {\frac{{288}}{{4}}} \right)$$   sec
= 72 sec
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.