?
A boat can row 35 km, upstream in 7 hours and the same distance downstream in 5 hours. What is the speed (in km/hr) of the boat in still water?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Speed of boat in upstream = $$\frac{{35}}{7}$$ = 5 km/hr
Speed of boat in downstream = $$\frac{{35}}{5}$$ = 7 km/hr
Let the speed of boat x and speed of stream be y
Now,
x - y = 5
x + y = 7
$$\overline {\,2{\text{x}} = 12\,} $$
∴ x = 6 km/hr
Speed of boat in downstream = $$\frac{{35}}{5}$$ = 7 km/hr
Let the speed of boat x and speed of stream be y
Now,
x - y = 5
x + y = 7
$$\overline {\,2{\text{x}} = 12\,} $$
∴ x = 6 km/hr
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login