31
The compound interest (compounding annually) on a certain sum at the rate of 8 percent per annum for two years is Rs. 6656. What would be the simple interest on the same sum at the same rate of interest for two years?
Answer & Solution
Answer: Option
B
Solution:
Rate = 8%
Time = 2 years
Compound interest = 16.64% → 6656
1% → 400
Simple interest = 16% → 16 × 400 = 6400
Time = 2 years
Compound interest = 16.64% → 6656
1% → 400
Simple interest = 16% → 16 × 400 = 6400


