?
From a point P on a level ground, the angle of elevation of the top tower is 30º. If the tower is 200 m high, the distance of point P from the foot of the tower is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A

$$\eqalign{ & \tan {30^ \circ } = \frac{{RQ}}{{PQ}} \cr & \frac{1}{{\sqrt 3 }} = \frac{{200}}{{PQ}} \cr & PQ = 200\sqrt 3 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 200 \times 1.73 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 346\,{\text{m}} \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login