?
Given that 1 cu. cm of marble weights 25 gms, the weight of a marble block 28 cm in width and 5 cm thick is 112 kg. The length of the block is :
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Let length = x cm
Then,
$$\eqalign{ & x \times 28 \times 5 \times \frac{{25}}{{1000}} = 112 \cr & \Rightarrow x = \left( {112 \times \frac{{1000}}{{25}} \times \frac{1}{{28}} \times \frac{1}{5}} \right) \cr & \Rightarrow x = 32\,cm \cr} $$
Then,
$$\eqalign{ & x \times 28 \times 5 \times \frac{{25}}{{1000}} = 112 \cr & \Rightarrow x = \left( {112 \times \frac{{1000}}{{25}} \times \frac{1}{{28}} \times \frac{1}{5}} \right) \cr & \Rightarrow x = 32\,cm \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login