?
How many metres of carpet 63 cm wide will be required to cover the floor of a room 14 metres by 9 metres ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Area of the floor = (14 × 9) m2 = 126 m2
∴ Length of the carpet :
$$\eqalign{ & = \left( {\frac{{126}}{{63}} \times 100} \right){\text{m}} \cr & = 200{\text{ metres}} \cr} $$
∴ Length of the carpet :
$$\eqalign{ & = \left( {\frac{{126}}{{63}} \times 100} \right){\text{m}} \cr & = 200{\text{ metres}} \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login