?
If the difference between the compound interest and simple at 17% on a sum money for 2 years (compounded annually) is Rs. 433.50, then the compounded interest (in Rs.) is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
$$\eqalign{
& {\text{CI}} - {\text{SI}} = \frac{{17 \times 17}}{{100}} = 2.89\% \cr
& 2.89\% \to 433.50 \cr
& 1\% \to 150 \cr
& 100\% \to 15000 \cr
& {\text{CI}} = 17 + 17 + 2.89 = 36.89\% \cr
& 36.89\% \to 150 \times 36.89 = 5533.50 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login