ExamVeda
Login
Home
This question belongs to Arithmetic Ability Partnership
Partnership
?

Simran started a software business by investing Rs. 50000. After six months, Nanda joined her with a capital of Rs. 80000. After 3 years, they earned a profit of Rs. 24500. What was Simran's share in the profit ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option E
$$\eqalign{ & {\text{Simran}}:{\text{Nanda}} \cr & = \left( {50000 \times 36} \right):\left( {80000 \times 30} \right) \cr & = 1800000:2400000 \cr & = 3:4 \cr & \therefore \,{\text{Simran's share}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{.}}\left( {24500 \times \frac{3}{7}} \right) \cr & = {\text{Rs. }}{\text{10500 }} \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

1 Comment
RAVIKUMAR BODDEPALLI
RAVIKUMAR BODDEPALLI 7 years ago
Simran:Nanda=(50000×36):(80000×30)=800000:2400000=3:4∴Simran's share=Rs.(24500×37)=Rs. 1050
here not maintain the time period and profit value so the answer is data insufficient.how to calculate the values?????