?
The circumference of the base of a cylindrical vessel is 158.4 cm and height is 1 m. How many litres of water can it hold (correct to one decimal place)?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
$$\eqalign{
& h = 1\,{\text{m}} \cr
& 2\pi r = 158.4 \cr
& 2 \times \frac{{22}}{7} \times r = 158.4 \cr
& r = 3.6 \times 7 \cr
& V = \pi {r^2}h \cr
& = \frac{{\frac{{22}}{7} \times 3.6 \times 7 \times 3.6 \times 7 \times 100}}{{1000}} \cr
& = \frac{{199584}}{{1000}} \cr
& = 199.6 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login