ExamVeda
Login
Home
This question belongs to Arithmetic Ability Area
Area
?

The circumference of the front wheel of a cart is 40 ft long and that of the back wheel is 48 ft long. What is the distance travelled by the cart, when the front wheel has done five more revolutions than the rear wheel ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
Let the rear wheel make x revolutions
Then, the front wheel makes (x + 5) revolutions
(x + 5) × 40 = 48x
⇒ 8x = 200
⇒ x = 25
Distance travelled by the cart :
= (48 × 25) ft
= 1200 ft
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.