?
The compound interest (compounded annually) on a sum of money invested for three years yields Rs. 800 and Rs. 840 in four years. The annual percentage rate of interest is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Interest of 1 year = 840 - 800 = 40
Rate = $$\frac{{40}}{{50}}$$ × 100 = 5% Answer
Rate = $$\frac{{40}}{{50}}$$ × 100 = 5% Answer
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login