?
The compound interest on a certain sum in $$2\frac{1}{2}$$ years at 10% p.a., interest compounded yearly, is Rs. 1,623. The sum is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
$$\eqalign{
& 2{\text{ year}} \to {\text{CI}} \cr
& = 10 + 10 + \frac{{10 \times 10}}{{100}} = 21\% \cr
& {\text{In 2}}\frac{1}{2}{\text{ year CI}} \cr
& = 21 + 5 + \frac{{21 \times 5}}{{100}} = 27.05\% \cr
& P \times \frac{{27.05}}{{100}} = 1623 \cr
& P = {\text{Rs}}{\text{. 6000}} \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login