ExamVeda
Login
Home
Compound Interest
?

The compound interest on a certain sum of money for 2 years at 5% is Rs. 328, then the sum is = ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
For a first result cross check with option (Go with option (C) and check it.)
Principal is Rs. 3200
3200 of 5% for 1st year = 160
then, principal = 3200 + 160 = 3360
3360 of 5% for 2nd year = 168
∴ Interest = 160 + 168 = 328
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.