ExamVeda
Login
Home
This question belongs to Arithmetic Ability Mensuration 3D
Mensuration 3D
?

The length of a metallic pipe is 7.56 m. Its external and internal radii are 2.5 cm and 1.5 cm respectively. If 1 cm3 of the metal weight 7.5 g, then the weight of the pipe is: $$\left( {{\text{Take }}\pi = \frac{{22}}{7}} \right)$$

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
Mensuration 3D mcq question image
V = π(R2 - r2) × h
V = $$\frac{{22}}{7}$$ × 756(2.52 - 1.52)
V = 22 × 108 × 4 × 1
V = 9484 cm3
The weight of the pipe
$$\eqalign{ & = \frac{{9484 \times 7.5}}{{1000}} \cr & = 71.28{\text{ kg}} \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

1 Comment
Anshu Kumari
Anshu Kumari 1 year ago
The calculation is wrong