?
Water flows into a tank which is 200 m long and 150 m wide through a pipe of cross-section 0.3 m × 0.2 m at 20 km/hour. Then the time (in hours) for the water level in the tank to reach 8 m is
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Let the number of hours be x
⇒ (0.3 × 0.2 × 20000) × x = 200 × 150 × 8
⇒ x = $$\frac{{200 \times 150 \times 8}}{{3 \times 2 \times 200}}$$
⇒ x = 200 hrs.
⇒ (0.3 × 0.2 × 20000) × x = 200 × 150 × 8
⇒ x = $$\frac{{200 \times 150 \times 8}}{{3 \times 2 \times 200}}$$
⇒ x = 200 hrs.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login