91
Raghuvir purchased 10 calculators and 16 watches for Rs. 56100 and sold them so as to earn an overall profit of 20%. At what total price should he sell 15 calculators and 24 watches together so as to earn the same percentage profit?
Answer & Solution
Answer: Option
A
Solution:
Calculators = 10
Watches = 16
Total Item = 10 + 16 = 26
Total Cost price = Rs. 56,100
Average price of Each item. $$\frac{{56100}}{{26}}$$ = Rs. 2157.69
Second Time total item = 15 + 24 = 39
So, Total cost price of 39 items = 2157.69 × 39 = 84,150
thus, the selling price of 39 items with 20% profit,
= 84,150 + 20% of 84,150
= Rs. 84,150 + 16,830
= Rs. 100,980