ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

A shopkeeper expects a gain of 22.5% on his cost price. If in a week, his sale was of Rs. 392, what was his profit?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
$$\eqalign{ & {\text{C}}{\text{.P}}{\text{.}}\, = \,Rs.\,\left( {\frac{{100}}{{122.5}} \times 392} \right) \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = \,Rs.\,\left( {\frac{{1000}}{{1225}} \times 392} \right) \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = Rs.\,320 \cr & \therefore {\text{Profit}} = Rs.\,\left( {392 - 320} \right) \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = Rs.\,72 \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

1 Comment
Md Helal
Md Helal 8 years ago
122.5% of CP = 392
⇒ CP = (392*100)/122.5 = 320
So, profit = (392 - 320) = 72
Solved by : Md.Helal uddin