31
If selling price is $5000, contribution margin per unit is $1000, then contribution margin percentage will be
Answer & Solution
Answer: Option
B
Solution:
Contribution margin percentage = Contribution margin per unit ÷ selling price × 100
= $1000 ÷ $5000 × 100 = 20.00%
= $1000 ÷ $5000 × 100 = 20.00%