ExamVeda
Login
Home
Problems on Trains
?

A 280 meter long train crosses a platform thrice its length in 50 seconds. What is the speed of the train in km/hr?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
$$\eqalign{ & {\text{Length of train}} \cr & {\text{ = 280 m }} \cr & {\text{Length of platform}} \cr & {\text{ = (3}} \times {\text{280) m = 840m}} \cr & \therefore {\text{Speed of train}} \cr & {\text{ = }}\left( {\frac{{280 + 840}}{{50}}} \right)m/\sec \cr & = \frac{{1120}}{{50}}m/\sec \cr & = \left( {\frac{{1120}}{{50}} \times \frac{{18}}{5}} \right)km/hr \cr & = 80.64\,km/hr \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.