ExamVeda
Login
Home
Problems on Trains
?

A 50 meter long train passes over a bridge at the speed of 30 km per hour. If it takes 36 seconds to cross the bridge, what is the length of the bridge?

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
Speed = $$\left( {30 \times \frac{5}{{18}}} \right)$$  m/sec = $$\frac{{25}}{3}$$ m/sec
Time = 36 second
Let the length of the bridge be x meters.
Then, $$\frac{{50 + {\text{x}}}}{{36}}$$   = $$\frac{{25}}{3}$$
⇒ 3(50 + x) = 900
⇒ 50 + x = 300
⇒ x = 250 meters
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.