ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

A bicycle marked at Rs. 2,000, is sold with two successive discount of 20% and 10%.An additional discount of 5% is offered for cash payment. The selling price of the bicycle at cash payment is:

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
Marked Price = 2000
SP after first Discount of 20% = 2000 - 20% of 2000 = 1600
SP after second Discount of 10% = 1600 - 10% of 1600 = 1440
Now, the final selling price at cash = 1440 - 5% of 1440 = Rs. 1368

Shortcut by using Graphic Change
2000(MP) == 20%(disc.) ⇒ 1600 == 10%(disc.) ⇒ 1440 == 5%(disc.) ⇒ 1368(SP)
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.