ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

A businessman bought an article and sold it at a loss of 5% . If he had bought it for 10% less and sold it for Rs. 33 more, he would have had a profit of 30% . The cost price of the article is = ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
Let the CP1 of article = 100x
Initial SP1 = 100x - 5% of 100x = 100x - 5x = 95x
Now, If He brought article at 10% discount. Therefore CP2 = 90x
Now SP2 = 90x + 30% of 90x = 90x + 27x =117x
According to question
SP2 - SP1 = 33
⇒ 117x - 95x = 33
⇒ 22x = 33
⇒ x = $$\frac{33}{22}$$
⇒ x = $$\frac{3}{2}$$
Initial Cost of article
= 100 × $$\frac{3}{2}$$
= Rs. 150
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

1 Comment
GANESH TALASETTI
GANESH TALASETTI 5 years ago
thankyou