ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

A cloth merchant has announced 25% rebate in prices. If one needs to have a rebate of Rs. 40 then how many metres of cloth costing Rs. 32 per metre he should purchase = ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
Let x metre of cloth will be purchased.
According to the question,
$$\eqalign{ & x \times 32 \times \frac{{25}}{{100}} = 40 \cr & x \times 8 = 40 \cr & \therefore x = 5\,m \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.