?
A dealer allows his customer a discount of 25% and still gains 25%. If cost price of a radio is Rs. 1440, its marked price is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Let MP = X
CP = 1440
SP = 1440 + 25% of 1440 = Rs. 1800
SP = MP - 25% of MP
SP = X - 25% of 100
SP = X - 0.25X
1800 = 0.75X
X = 2400
MP = Rs. 2400
Short-Cut
Let the marked price = Rs. x
Hence,
$$\frac{{{\text{75}} \times {\text{x}}}}{{100}} = 1440 \times \frac{{125}}{{100}}$$
⇒ $$\frac{{1440 \times 125}}{{75}}$$ = Rs. 2400
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
LoginX=2400
1440/75*100=1920
1920/75*100=2560
marked price 2560
THEN U KNOW THAT discount on M.P. = S.P.
SO THAT,,,,, M.P X 75/100 =1800
1800 X 100/75 =2400 ans