ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

A dinner set is quoted for Rs. 1500. A customer pays Rs. 1173 for it. If the customer get a series of two discounts and the rate of first discount is 15% then the rate of second discount was?

Answer & Solution
Correct Answer: Option D
According to the question,
First discount = 15%
S.P. of dinner set after first discount = (100 – 15)% of Rs. 1500
$$\eqalign{ & = Rs.\,\left( {\frac{{1500 \times 85}}{{100}}} \right) \cr & = {\text{Rs}}{\text{.}}\,1275 \cr} $$
Second discount = Rs. ( 1275 – 1173 ) = Rs. 102
If second discount be d %, then
$$\eqalign{ & \therefore \frac{{1275 \times {\text{d}}}}{{100}} = 102 \cr & \Rightarrow d = \frac{{102 \times 100}}{{1275}} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 8\% \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.