ExamVeda
Login
Home
Problems on Trains
?

A goods train runs at the speed of 72 kmph and crosses a 250 m long platform in 26 seconds. What is the length of the goods train?

Answer & Solution
Correct Answer: Option D
$$\eqalign{ & {\text{Speed}} = {72 \times \frac{5}{{18}}} \,{\text{m/sec}} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 20\,{\text{m/sec}} \cr & {\text{Time}} = 26\,{\text{sec}} \cr & {\text{Let}}\,{\text{the}}\,{\text{length}}\,{\text{of}}\,{\text{the}}\,{\text{train}}\,{\text{be}}\,x\,{\text{metres}}{\text{.}} \cr & {\text{Then}},\,\frac{{x + 250}}{{26}} = 20 \cr & \Rightarrow x + 250 = 520 \cr & \Rightarrow x = 270 \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.