?
A house worth Rs. 150000 is sold by X at a 5% profit to Y, Y sells the house back to X at a 2% loss. Then find profit and loss in the entire transaction = ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Money spent by X = Rs. 150000
Money received by X = 105% of Rs. 150000 = Rs. 157500
C.P. to X = 98% of Rs. 157500 = Rs. 154350
∴ X gains Rs. (157500 - 154350) = Rs. 3150
Money received by X = 105% of Rs. 150000 = Rs. 157500
C.P. to X = 98% of Rs. 157500 = Rs. 154350
∴ X gains Rs. (157500 - 154350) = Rs. 3150
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login