ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

A man purchased the articles for Rs. 123684. He sold 60% of those at a profit of 16.66% and rest at a loss. Find the loss percentage on the remaining if the overall loss is 14%?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
He gets 14% of loss that means he gets 86% of CP.
Thus,
Let the CP be Rs. 100
60% of 100 + 16.66% of 60% of 100 + 40% of 100 - x% of 40% of 100 = 86% of 100
70 + 40X = 86
40X = 86 - 70 = 16
X = $$\frac{{16}}{{40}}$$
X = 0.4
Hence, Loss = 1 - 0.4 = 0.6 = 60%
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

10 Comments
Examveda
Examveda 9 years ago
Total selling Price is Rs.86 (100-14)
Profit selling price is 60 + 16.66% of 60 = 70
Loss selling price is 86-70 = 16
Loss = CP-SP = 40-16 = 24
% Loss = 24/40 X 100 = 60%
Vinay Yaduvanshi
Vinay Yaduvanshi 9 years ago
Can solve it another method yes or not if yes then plz solve it send it
Sukant Singh
Sukant Singh 9 years ago
YH APPROX % HA NA
Sukant Singh
Sukant Singh 9 years ago
ISKO E LIGATION METHOD SE BHI KIYA JA SAKTA HA KYA
Kumar Chandan
Kumar Chandan 10 years ago
Okay. Thanks!
Omkar Reddy
Omkar Reddy 10 years ago
Sorry.. it's 100/6 actually. I've written 100/6 in solution but mentioned 100/3 later by mistake.
Kumar Chandan
Kumar Chandan 10 years ago
BTW in your 1st solution,
How 16.66 become 100/3? @Omkar.
Kumar Chandan
Kumar Chandan 10 years ago
Nice explanation @Omkar. I think this is a discussion platform so every explanation is welcome here. Now, one can see three explanation instead of one. So, this is good to have all variation of opinions and solution. What You say?
Omkar Reddy
Omkar Reddy 10 years ago
You've made easy solution into complicated.
In your solution x is the % of CP at which the article sold but it wasn't mentioned there. How can beginners understand that.
And I already posted easy solution of just 2 steps why can't you make it the actual solution here instead of making correction to your solution.
Your solution definitely causes confusion to some beginners.
Again I'm posting another method. Check this.
If cp=100
60% of cp=60
He got 16.66 or 100/6 % profit on this
Means SP=60+60*(100/(6*100))=70
He gets x% loss on remaining 40%
Means SP=40-40*x/100
Overall he gets 14% loss means he sold total articles at 86Rs.
=>(70)+(40-40x/100)=86
110-0.4x=86
0.4x=24
X=60%.
This is simpler and be easily understood by all people.
Omkar Reddy
Omkar Reddy 10 years ago
This solution was wrong but answer is right. How can 86-60=16 ?
And the total process was wrong.
The actual solution is
Let x is the % loss
X*0.4-(100/6)*0.6=14*1
Here I've written 16.66 as 100/3 for simplification purpose.
0.4*x=14+10=24
X=60%
Please correct your solution.