?
A merchant has announced 25% rebate on prices of ready-made garments at the time of sale. If a purchaser needs to have a rebate of Rs. 400, then how many shirts, each costing Rs. 320, should he purchase?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Discount on one shirt,
= 25% of 320 = $$\frac{{320 \times 25}}{{100}}$$ = Rs. 80
Hence, number of shirt he must buy to get a rebate of Rs. 400 = $$\frac{{400}}{{80}}$$ = 5
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login⇒100% ≡ (400*100)/25 = 1600
So, Number of shirt = 1600/320 = 5 (Ans.)
Solved by : Abir
25% ≡ 400
100% ≡ (400*100)/25 = 1600
Number of shirt = 1600/320 = 5
Solved by : Md.Helal uddin
1600/320=5