?
A person sold 25 articles for Rs. 2,500 and incurred a loss of 10%. How many articles should he sell for Rs. 2,400 to make a profit of 20%?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
A person sold 25 article Rs. 2500
Selling price of 1 article $$ = \frac{{2500}}{{25}} = 100$$
Cost price of 1 article $$ = 100 \times \frac{{100}}{{90}} = \frac{{1000}}{9}$$
New selling price of 1 article = $$ = \frac{{1000}}{9} \times \frac{{120}}{{100}} = \frac{{400}}{3}$$
Number of articles sold in Rs. 2400 $$ = 2400 \div \frac{{400}}{3} = 18$$
Selling price of 1 article $$ = \frac{{2500}}{{25}} = 100$$
Cost price of 1 article $$ = 100 \times \frac{{100}}{{90}} = \frac{{1000}}{9}$$
New selling price of 1 article = $$ = \frac{{1000}}{9} \times \frac{{120}}{{100}} = \frac{{400}}{3}$$
Number of articles sold in Rs. 2400 $$ = 2400 \div \frac{{400}}{3} = 18$$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login