?
A reduction of 20% in the price of sugar enables a housewife to purchase 6 kg more for Rs. 240. What is original price per kg of sugar.
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
It is based on inverse proportion or product constancy concept. Reduction in price 20% amount of sugar will increase 25%
It means,
25% = 6 Kg. So,
Initially, total Sugar = 6 × 4 = 24Kg. Thus,
Original price of the sugar was,
$$\frac{{240}}{{24}}$$ = Rs. 10 per kg.
Note:
Let initial price of 100 kg Sugar was Rs. 100.
Now, 20% decrease in rate then rate of 100 kg sugar would be Rs. 80.
So,
Rs. 80 = 100 kg sugar.
Rs. 1 = $$\frac{{100}}{{80}}$$ kg sugar.
Rs. 100 = $$\frac{{100 \times 100}}{{80}}$$ = 125 Kg sugar.
Increment in sugar = 25 kg.
% increment = $$\frac{{25 \times 100}}{{100}}$$ = 25%.
Means 20% rate decrease, 25% of consumption increase.
It means,
25% = 6 Kg. So,
Initially, total Sugar = 6 × 4 = 24Kg. Thus,
Original price of the sugar was,
$$\frac{{240}}{{24}}$$ = Rs. 10 per kg.
Note:
Let initial price of 100 kg Sugar was Rs. 100.
Now, 20% decrease in rate then rate of 100 kg sugar would be Rs. 80.
So,
Rs. 80 = 100 kg sugar.
Rs. 1 = $$\frac{{100}}{{80}}$$ kg sugar.
Rs. 100 = $$\frac{{100 \times 100}}{{80}}$$ = 125 Kg sugar.
Increment in sugar = 25 kg.
% increment = $$\frac{{25 \times 100}}{{100}}$$ = 25%.
Means 20% rate decrease, 25% of consumption increase.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Loginand decrement in price means
Previous price : New price
5 : 4
When we change the ratio of price, then we get the ratio of consumption
so the ratio of the consumption will become
Previous consumption : New consumption
4 : 5
In ratio the difference between 4 and 5 is 1 and in reality the difference is 6 kg
so the previous consumption was (6*4)= 24 kg
and the new consumption is (6*5) = 30 kg
To calculate the previous price
240/24 =10 ₹/kg
To calculate the new price
240/30 = 8 ₹/kg
Consumption=4:5
1 part= 6kg
Initial kg =24(6*4)
So. 240₹/24kg=₹10
20% discount new price=100-20=80
New price 80 original price 100
New price 240 original price=240*100/80=300
save =300-240=60
so, 6kg's price 60
1 kg's price=60/6=10
new price is 4x/5
240/(4x/5)-240/x=6
x=10
Old : New = 4 : 5 (Quantity)
Increase% = (1*100)/4 = 25% (Quantity)
ATQ, 25% ≡ 6
Then 100% ≡ (6*100)/25 = 24 kg
So, Orginal price = 240/24 = 10 Tk.
Solved by : MD.Helal Uddin
Old : New = 4 : 5 (Quantity) or 24 : 30 (Gap 6 )
So original price = 240/24 = 10
Solved by : Md. Helal Uddin
Your answer is here
Let initially,
100kg = 100 rs
After increment of 25% in price
100 kg = 125 rs
100/125kg = 1rs
(100/125)×100kg = 100rs
100rs = 80kg
It means that 20% reduction in quantity of sugar
And according to question value of 20% is equal to 5 kg which means that initially 25kg of sugar was purchased at 800rs
Now, 800/25 = 32rs This is the original price of sugar.
Now new price of sugar is 800/20 = 40rs
And 12kg of sugar was bought at original price i.e. 32×12 = 384 rs
The increasing of 25% in the price of sugar a person would enable to purchase 5kg less amount for 800Rs find the new rate of the sugar
Secondly find the old rate and find the 12 kg sugar rate from old rate?
250g = 0.25 kg.
Now,
270/0.9x - 270/x= 0.25kg
300/x - 270/x = 0.25
(300 - 270) = 0.25x
0.25x = 30
x = 120.
Initial price was Rs. 120 per kg.
@Swtha, is it clear to you?
Now 80% of Rs 240= 192= X kg now after reduction in price
=> 240= X*240/192= 5X/4
A/Q 5X/4 -X = 6kg => X= 24Kg
=> So Initial rate of sugar 240/24= 10per kg & rate after reduction in price
= 192/24= Rs 8 per kg
1% = 6/25%
100% sugar = (6*100%)/25% = 6*4 = 24 kg.
I am a small boy so I dont understand calculation I just put money to shopkeeper and he gave me sugar.
This time when I went there he told me that purchasing that amount of sugar enable me a return gift of rs48(20% of 240) as the price of sugar is decrease.
I told him to gave sugar instead of money and he gave me 6kg of sugar.
Now, in that 6kg I get rs 48
in 1kg I get rs8
that is nowadays price of sugar is 8rs/kg.
let initial price of sugar is x rs per kg then
reduction in 20% of initial price results in price of 8rs/kg
therefore
x-(20/100)x=8
(4/5)x=8
x=40/4=10rs/kg
That`s it.
New price = 8x Rs per kg
240/8x - 240/10x = 6
MULTIPLY BY 40x (LCM)
1200 - 960 = 240x
240 = 240x
x = 1
10x = Rs 10 per kg ANSWER
Therefore we get 6kg sugar by 48/-
Then
48=6kg
? =1kg
Then 1kg price is 8/- ( reduction price )
Original price:
100% = ?
80% = 8/- ( bcoz in question he gives 20% reduction)
There fore (100÷80)*8 = 10/-