?
A retailer increase the selling price by 25% due to which his profit percentage increase from 20% to 25%. What is the percentage increase in cost price ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
100 (Initial CP) --- 20%↑ (initial profit) → 120(SP)
120 (SP) --- 25%↑ → 150 (New SP)
Let x be the new Cost price
Selling Price = 150
x × 1.25 = 150
x = 120
% change = $$ {\frac{{120 - 100}}{{100}}} \times 100$$ = 20%
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Loginযখন ২৫% বাড়ে তখন cp থাকে ১০০
so যখন ২৫-২০=৫% বাড়ে তখন cp হয় (১০০*৫)/২৫
= ২০% (ans)