?
A sells a bicycle to B at a profit of 20% . B sells it to C at a profit of 25% . If C pays Rs. 225 for it, the cost price of the bicycle for A is = ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
According to the question,
$$\eqalign{ & \therefore {\text{1 unit}} = {\text{15}} \cr & \therefore {\text{10 units}} = 10 \times 15 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{.150}} \cr} $$
| A | B | C | |||
| 10 | \[\xrightarrow{{20\% {\text{ profit}}}}\] | 12 | \[\xrightarrow{{25\% {\text{ profit}}}}\] | 12 + 3 | = 15 \[ \to \] 225 |
$$\eqalign{ & \therefore {\text{1 unit}} = {\text{15}} \cr & \therefore {\text{10 units}} = 10 \times 15 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{.150}} \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login