ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

A sells a cycle to B at a profit of 10% , B sells to C at a profit of 20% . If C pays Rs. 264 for it, how much did A pay for it ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
Let cost price for A = Rs. 100
SP for A = CP for B = 100 + 10% of 100 = 110
SP for B = CP for C = 110 + 20% of 110 = 132
Given,
CP for C = 264
So,
132 = 264
$$\eqalign{ & 1 = \frac{{264}}{{132}} \cr & 100 = \frac{{264 \times 100}}{{132}} = {\text{Rs}}{\text{.}}\,200 \cr} $$
CP for A = Rs. 200
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.