ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

A shopkeeper bought 15 kg of rice at the rate of Rs. 29 per kg and 25 kg of rice at the rate of Rs. 20 per kg. He sold the mixture of both types of rice at the rate of Rs. 27 per kg. His profit in this transaction is = ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option D
According to the question,
Cost price of mixture of rice
= 15 × 29 + 25 × 20
= 435 + 500
= Rs. 935
Selling price of 1 kg mixture of rice = Rs. 27
Selling price of 40 kg mixture of rice
= 27 × 40 = Rs. 1080.
Profit = Selling price - Cost price
= 1080 - 935
= Rs. 145
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.