?
A shopkeeper bought toffees at a rate of 10 for Rs. 15 and sold them at a rate of 16 for Rs. 40. Find his profit percentage. (correct to two decimal places)
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Cost price of 10 toffees = Rs. 15
Cost price of 80 toffees = Rs. 120
Selling price of 16 toffees = Rs. 40
Selling price of 80 toffees = Rs. 200
∴ Profit = 200 - 120 = Rs. 80
∴ Profit % = $$\frac{{80}}{{120}}$$ × 100 = 66.67%
Cost price of 80 toffees = Rs. 120
Selling price of 16 toffees = Rs. 40
Selling price of 80 toffees = Rs. 200
∴ Profit = 200 - 120 = Rs. 80
∴ Profit % = $$\frac{{80}}{{120}}$$ × 100 = 66.67%
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login