ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

A shopkeeper purchased a TV for Rs. 2000 and a radio for Rs. 750. He sells the TV at a profit of 20% and the radio at a loss of 5%. The total loss or profit is = ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
$$\eqalign{ & {\text{Cost}}\,{\text{price}}\,{\text{of}}\,{\text{TV}} = {\text{Rs}}{\text{.}}\,2000 \cr & {\text{Profit}}\% = 20\% \cr & {\text{Selling}}\,{\text{price}}\,{\text{of}}\,{\text{TV}} \cr & = 2000 + \left( {\frac{{20}}{{100}} \times 2000} \right) \cr & = 2000 + 400 \cr & = {\text{Rs}}{\text{.}}\,2400 \cr & {\text{Similarly,}} \cr & {\text{Selling}}\,{\text{price}}\,{\text{of}}\,{\text{radio}} \cr & = 750 - \left( {\frac{5}{{100}} \times 750} \right) \cr & = 750 - 37.5 \cr & = {\text{Rs}}{\text{.}}\,712.5 \cr & {\text{Thus,}}\,{\text{total}}\,{\text{cost}}\,{\text{price}} \cr & = 2000 + 750 \cr & = \text{Rs.}\,2750 \cr & {\text{and}}\,{\text{total}}\,{\text{Selling}}\,{\text{price}} \cr & = 2400 + 712.5 \cr & = {\text{Rs}}{\text{.}}\,3112.5 \cr & \therefore {\text{Gain}} = 3112.5 - 2750 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{.}}\,362.50 \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.