?
A trader sells two brands of petrol; one is Extra Premium and other one is speed. He mixes 12 litres Extra Premium with 3 litres of speed and by selling this mixture at the price of Extra Premium he gets the profit of 9.09. If the price of Extra Premium Rs. 48 per litre, then the price of Speed is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Selling price mix EP, = (CP + 9.09% of CP)
48 = $$\frac{{12}}{{11}}$$ of CP
CP = 44
No, using Alligation method,

4 : 1 Thus,
X = 44
Thus, the price of speed brand is Rs. 28/litre.
48 = $$\frac{{12}}{{11}}$$ of CP
CP = 44
No, using Alligation method,

4 : 1 Thus,
X = 44
Thus, the price of speed brand is Rs. 28/litre.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login