ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

A tradesman marks his goods at 25% above the cost price and allows purchasers a discount of $$\frac{{25}}{2}$$%, his profit is:

Answer & Solution
Correct Answer: Option D

Let his CP = Rs. 100.
Marked Price = 100 + 25% of 100 = 125.
Now, discount = $$\frac{{25}}{2}$$% on MP
So, SP = 125 - $$\frac{{25}}{2}$$% of 125 = Rs. 109.375.
%Gain = 9.375%.

Alternatively use graphic change method:
100(CP) == 25% Up ⇒ 125(MP) == 12.5%down ⇒ 109.375
%Profit = 9.375%

Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

4 Comments
Anil Tiwari
Anil Tiwari 9 years ago
Let the cost price be Rs 100.

Then, marked price = Rs 125.

Discount = 12.5% of Marked Price

= (12.5% of Rs 125)

= Rs {125 × (12.5/100)

= Rs 15.625.

Selling price = (marked price) - (discount)

= Rs (125 - 15.625)

= Rs 109.375.

Gain% = (109.375 - 100) % = 9.375%.

Hence, the trader gains 5%.
Diljot Singh
Diljot Singh 10 years ago
CP=80
MP=100
Now.. 100- (25/2)% of 100=87.5
Profit=7.5
Profit%= (7.5/80)*100= 9.375%.
.Done
Diljot Singh
Diljot Singh 10 years ago
Ans is not coming if we take the CP= 80 and MP will become 100.
Now, 100- (25/2)% of 100=87.5
Sindhu
Sindhu 11 years ago
please explain this sum