ExamVeda
Login
Home
Problems on Trains
?

A train 100 meter long meets a man going in opposite direction at 5 km/h and passes him in 71/5 seconds. What is the speed of the train (in km/hr)?

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
$$\eqalign{ & {\text{Relative speed of man & train}} \cr & {\text{ = }}\frac{{100 \times 5}}{{36}} \times \frac{{18}}{5} \cr & {\text{ = 50km/hr}} \cr & \therefore {\text{speed of train}} \cr & {\text{ = 50}} - {\text{5}} \cr & {\text{ = 45 km/hr}} \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

1 Comment
Zahid Sipra
Zahid Sipra 6 years ago
the correct answer is 162 kmph. and 45 mps