ExamVeda
Login
Home
Problems on Trains
?

A train is moving at a speed of 132 km/hr. If the length of the train is 110 meters, how long it will take to cross a railway platform 165 meter long?

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
$$\eqalign{ & {\text{Speed = 132 km/hr }} \cr & {\text{ = 132}} \times \frac{5}{{18}}{\text{m/sec}} \cr & {\text{ = }}\frac{{110}}{3}m/\sec \cr & T = \frac{D}{S} \cr & \,\,\,\,\,\, = \frac{{110 + 165}}{{\frac{{100}}{3}}} \cr & \,\,\,\,\,\, = \frac{{3\left( {275} \right)}}{{110}} \cr & \,\,\,\,\,\, = 7.5\sec \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.