?
A train passes a station platform in 36 seconds and a man standing on the platform in 20 seconds. If the speed of the train is 54 km/hr, what is the length of the platform?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Speed = $$\left( {54 \times \frac{5}{{18}}} \right)$$ m/sec = 15 m/sec
Length of the train = (15 × 20) m = 300 m
Let the length of the platform be x meters
Then, $$\frac{{{\text{x}} + 300}}{{36}}$$ = 15
⇒ x + 300 = 540
⇒ x = 240 meters
Length of the train = (15 × 20) m = 300 m
Let the length of the platform be x meters
Then, $$\frac{{{\text{x}} + 300}}{{36}}$$ = 15
⇒ x + 300 = 540
⇒ x = 240 meters
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login